České chaty snů

České chaty snů se vrací

19. března, 2024

Oblíbený pořad České chaty snů o proměnách chat a chalup se vrací na obrazovky druhou řadou. Zbrusu nové díly opět přinesou svěží designový vítr do českých volnočasových objektů. Pořadem provází a na proměnách se podílí trio zkušených tvůrců a vtipálků – k osvědčeným tvářím, architektu Petrovi a sochaři Sebastianovi, se tentokrát přidá architekt Ondřej. Těšte se na výsledky osmi zajímavých proměn z různých koutů naší krásné země.

Premiérový díl České chaty snů 2 uvidíte v sobotu 23. března ve 21.40 na Primě a reprízy neděle 8.00 na Primě.

Češi patří mezi národy, které mají nejraději chataření a chalupaření a skoro každý víkend vyrážejí zvelebovat své druhé nemovitosti. Některé však svým majitelům padají takříkajíc na hlavu, nebo si neví rady s tím, jak je zvelebit, inovovat nebo dispozičně upravit. A od toho je tu náš pořad, pro pár odvážlivců, kteří svěří svůj domeček do rukou našich protagonistů. Cílem projektu je přimět diváky začít uvažovat nad rekonstrukcí chat a chalup jiným směrem. Vymanit se ze zavedených stereotypů a nebát se experimentovat. Odměnou pak může být výjimečný objekt, který vydařenou rekonstrukcí nejen získá na hodnotě, ale bude především dělat svým majitelům radost. Stylem se pořad přibližuje světovým formátům o přestavbách druhého bydlení. Navíc přináší exkluzivní záběry z krásných míst České republiky. Velkolepé proměny čekají na chaty a chalupy na zajímavých místech primárně na samotách, v lesích, u vody. Seriál se zaměřuje na objekty jedinečné či ukryté v srdci české přírody. Na rozdíl od jiných formátů se seriál nezaměřuje na osobní příběhy, ale objekt jako takový – jeho historii a genius loci. Těšte se na osm nových proměn, z toho jeden speciální dvojdíl!

Co říká k nové sérii nováček Ondřej Zdvomka: „Natáčení byla nová, náročná a zábavná zkušenost, kterou jsem si i díky štábu a spolupracovníkům užil. Výzvou bylo hlavně dobře připravit a navrhnout rekonstrukci každé z chat, které byly každá jiná a každá vyžadovala specifický přístup. Těším se, že naše práce, ač často jednoduchá a punková, lidi inspiruje i k netradičnějším přístupům k opravám svých chat, a že se hlavně budou naším snažením bavit.

Představujeme architekty pořadu:

Ing. arch. Petr Portych

Petr pochází z Českých Budějovic, ovšem většinu života strávil v Praze. Studium architektury zahájil v Praze, ale studia dokončil v Brně. Už od střední školy se pohybuje v oboru, kde si postupně vyzkoušel všechny možné profese a výstavbu si osahal v praxi. Na tomto základu staví i svou architektonickou praxi, během které prošel od menších ateliérů, až po šestiletou spolupráci s architektonickým ateliérem ADR. Spolu s Martinem Štroufem provozuje ateliér Apostrof architekti, ve kterém se věnují všem velikostem projektů. „Práci věnuji téměř veškerý svůj čas, pocit z dobře odvedené práce a spokojenost klienta za to ale stojí. Rodina má naštěstí pochopení, ve volných chvílích si společně rádi vyčistíme hlavu na golfu nebo projížďkou na kole.“

Ondřej Zdvomka

Ročník 89, dítě revoluce. V mládí obyčejný kluk, s přibývajícím věkem se toho moc nezměnilo. Žije a pracuje v Bohumíně. Architekt, který se soustředí na věci podstatné pro život, a neřeší ty, na kterých tolik nezáleží. Zejména při navrhování. Svého času hlavní architekt Frýdku-Místku, dnes architekt na volné noze. Součást architektonického ateliéru RASTERIX, který založil spolu se spolužáky z Českého vysokého učení technického. Má rád přirozené, pěkné domy, věci, zvířata a lidi. Navíc má rád hokej a lyžování. Ve firmě Master Design má na starost především tvorbu zábavných konceptů budoucích domů. Na práci ho baví přemýšlet nad tím, jak chtějí naši klienti bydlet, jak budou ve stavbě trávit své dny a co všechno budou k pohodlnému bydlení potřebovat. Jeho vysněnou zakázkou je větší městský celek bytových domů v Moravskoslezském kraji.

MgA. Sebastian Wojnar

Sebastian je absolventem Akademie výtvarných umění Praha – Školy Jindřicha Zeithammla (Ateliér sochařství II) a Školy Vojtěcha Míči (Ateliér figurálního sochařství a medaile). Jeho figurální tvorba je charakteristická respektem k přírodě a jejím následným aplikováním do vlastní tvorby. Sebastian se ve svých sochách a dílech snaží najít symbiózu mezi přírodou a člověkem. „Podstatou mé tvorby je práce s figurou a jejím následným fragmentováním. Důležitou roli v mém uvažování hraje víra a ukrývání symbolu. Symboly vnímám jako možnost sdělení více myšlenkových pochodů v jednom hmatatelném celku.“ Po ukončení studií přijal nabídku pracovat v prestižním designerském teamu, v oblasti automotive. Při této práci pokračoval ve volném čase na svých sochařských projektech a založil autorský atelier „SW“ v historických prostorách objektu Fabrika 1861, Semily. Poté přišla také realizace prvních zakázkových prací a zájem o jeho dílo ze strany sběratelských kruhů. V roce 2022 přijal nabídku TV Prima a podílí se na projektu České chaty snů, ve kterém vedle spolumoderátorské role realizuje v rámci designu daných objektů svá díla. Aktuálně se naplno věnuje svému sochařskému poslání, přípravám autorských projektů a výstav v ČR i zahraničí. Ve spojení se společností DENNART exkluzivně připravuje a realizuje své umělecké projekty.