Slovenské prezidentské volby

Prezidentské volby na Slovensku a slovenská volební noc na CNN Prima NEWS

19. března, 2024

Supervolební rok na CNN Prima NEWS pokračuje. Po americkém volebním superúterý přichází slovenská volební noc. Speciálním vysíláním, které odstartuje 23. března a bude pokračovat celou noc, provede diváky pětice moderátorů ve složení Terezie Tománková, Libor Bouček, Petr Suchoň, Petr Převrátil a Barbora Zlatohlávková. Mezi mnoha dalšími hosty nabídne speciál hned v úvodu rozhovory se slovenským exprezidentem Andrejem Kiskou a bývalým českým prezidentem Václavem Klausem.

Už v sobotu 23. března budou po loňských mimořádně dramatických parlamentních volbách obyvatelé Slovenska vybírat nástupce prezidentky Zuzany Čaputové. A i tentokrát půjde o dramatický souboj až do sečtení posledního hlasu. Postoupí do druhého kola dvojice favoritů Peter Pellegrini a Ivan Korčok, nebo některý z jejich vyzyvatelů? A jak výsledek voleb na pozadí česko-slovenské roztržky ovlivní vzájemné vztahy? CNN Prima NEWS nabídne rozsáhlé volební vysílání v průběhu celé noci včetně živých vstupů z volebních štábů, průběžných výsledků, datových analýz i komentářů expertů z volebního studia, které diváci znají z českých prezidentských voleb nebo z vysílání k americkému Super Tuesday.

„Pro naše sousedy jsou to už druhé zásadní volby za několik měsíců, navíc v době, kdy vztahy mezi českou a slovenskou vládou nejsou právě ideální. Proto chceme divákům nabídnout výsledky volebního souboje živě, minutu po minutě, až do sečtení posledního hlasu, včetně detailních analýz s komentáři expertů k tomu, jak se v souvislosti s výsledky voleb mohou dále vyvíjet česko-slovenské vztahy a směřování Slovenska. S ohledem na velký zájem diváků, kteří sledovali naše vysílání ke slovenským parlamentní volbám loni na podzim, nabídneme opět kompletní volební servis, na který jsou v našem vysílání zvyklí, doplněný několika technickými inovacemi,“ říká šéfredaktor zpravodajství a publicistiky CNN Prima NEWS Tomáš Vojáček.

Noční speciál do sečtení posledního hlasu

Hlavní část speciálního vysílání startuje v sobotu ve 20:00. Tým CNN Prima NEWS přinese divákům všechny potřebné informace přehledně na jediném místě. Moderátoři Terezie Tománková a Libor Bouček vyzpovídají řadu komentátorů, bývalých politiků i expertů s vazbami na Slovensko.

„Prezidentské volby jsou svátkem demokracie u nás i na Slovensku. Přitahují velkou pozornost, do společnosti vnášejí speciální dynamiku. Být u toho, když voliči rozhodují, je i pro mě osobně svátkem. Moc se těším na celé speciální volební vysílání, které na CNN Prima NEWS opravdu umíme. A těším se i na hosty, kteří s námi volební noc ve studiu budou trávit a výsledky komentovat,“ říká moderátorka Terezie Tománková.

Ve studiu Petr Suchoň tradičně zanalyzuje důležitá data s pomocí interaktivní obrazovky Magic Wall, vezme diváky na slovenská volební bojiště a pomůže pochopit celý kontext letošní volby i možné dopady různých výsledků. To vše společně s analytiky z Ústavu empirický výzkumů – STEM, se kterým CNN Prima NEWS dlouhodobě spolupracuje.

„Práce s Magic Wall je i o náročné přípravě. U slovenských voleb ale budu mít situaci trochu ulehčenou, protože spoustu dat mám v hlavě ještě od slovenských parlamentních voleb, jako například slovenské okresy – od Skalice po Sobrance, data jako průměrná mzda napříč regiony, národnostní menšiny, jak tam lidé volili v minulých volbách a podobně. To vše zahrneme do našich analýz, které budeme divákům servírovat během celé volební noci,“ vysvětluje moderátor Petr Suchoň.

Petr Převrátil rozebere vývoj aktuálních výsledků a Barbora Zlatohlávková nabídne pohled na to nejzajímavější ze sociálních sítí.

Přímo na Slovensku pak bude mít CNN Prima NEWS čtyři štáby s reportéry Patrikem Kaizrem, Janem Sochou, Sabinou Dračkovou a Andreou Teissigovou. 

Slovenská volební noc začíná v sobotu 23. března ve 20:00 na CNN Prima NEWS a pokračuje během celé noci až do sečtení všech hlasů. Ráno pak naváže speciální vydání pořadu NOVÝ DEN v 6:00.