naučná stezka Zámecký park v Orlové na Karvinsku

Projekt Prima SVĚT se podílel na realizaci netradiční naučné stezky Zámeckého parku v Orlové na Karvinsku

21. září, 2022

Před několika lety představila skupina Prima projekt Prima SVĚT, jehož cílem je podporovat místní komunity ve vytváření a zatraktivňování veřejných prostranství, která slouží k jejich setkávání. Prostřednictvím projektu Prima SVĚT tak skupina Prima každoročně realizuje dětská hřiště, naučné stezky i dětské koutky v nemocnicích. Posledním takovým počinem je naučná stezka v Zámeckém parku v Orlové na Karvinsku, která je součástí komplexní proměny pohornické krajiny a aktivit programu POHO 2030 Moravskoslezských Investic a Developmentu.

„Společně s městem Orlová a zástupci MSID jsme realizovali první společný projekt v této pohornické krajině – naučnou stezku ve Staré Orlové. Slavnostní otevření se uskutečnilo v rámci druhého ročníku POHO DNE, jehož cílem je mimo jiné poukázat na důležitost historie regionu, jeho budoucnost a potenciál skrze zajímavé kulturní aktivity nejen pro místní komunitu. Na slavnostním otevření naučné stezky tak nechyběly ani známé tváře televize Prima, večerní talkshow 7 Pádů Honzy Dědka nebo workshop pro rodiny s dětmi v podání Pepy Libického,“ uvádí marketingový ředitel skupiny Prima Aleš Pýcha. Samotná stezka provede veřejnost nejen historickými fakty, doplněnými o interaktivní prvky, ale i zajímavostmi ze světa místní fauny a flóry. „Věříme, že odpočinkové prostředí Zámeckého parku v Orlové i netradiční zpracování naučné stezky přilákají nové návštěvníky a podpoří kulturní dění v kraji,“ doplňuje Aleš Pýcha.

„Značka POHO 2030 už dávno překročila hranice regionu, proměna území ale musí dávat smysl hlavně místním lidem. Pro ně chceme chystat akce, které ukážou zdejší místa živá a v plné kráse, aby věděli, že je na co být hrdý a že zdejší unikátní krajina může být klíčem k úspěchu regionu. Skupina Prima je důvěryhodný partner tady i v jiných regionech, tak díky ní můžeme lépe inspirovat a motivovat,“ řekl člen představenstva MSID Petr Birklen.

„To, o čem se hovořilo už od 90. let, že se propojí stará a nová Orlová, se povedlo v prvním kroku. Design cedulí je úžasný a naprosto skvělý. Dokonce máme nové turistické značení, a to ve stylu hornických kladívek. Prostě fantazie. Děkuji všem, kteří se na tom podíleli, mj. MSID, POHO 2030, Lesům ČR. Velký dík za finanční podporu patří televizi PRIMA a Evropské unii,“ uvedl starosta Orlové Miroslav Chlubna.

V rámci projektu Prima SVĚT bylo dokončeno již mnoho realizací. V roce 2018 to bylo Primáčkovo dětské hřiště v Řevnicích a zábavně-naučná stezka Prima ZOOM v barokním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy. V roce 2019 se projekt zaměřil na děti a oddělení v nemocnicích. Díky jeho podpoře tak vznikl nový dětský koutek v Centru popálenin Vinohradské nemocnice a bylo zrekonstruováno oddělení dětské chirurgie a traumatologie Thomayerovy nemocnice.

O rok později vznikla zábavně-naučná stezka Prima ZOOM v Zahrádkách u České Lípy, společně s partnerem TIP SPORT byly zasazeny stromy v lipové aleji v Obříství. V roce letošním se projekt opět zaměřil i na podporu zdravotnických zařízení a ve spolupráci s Nadačním fondem Zdeňky Žádníkové pomohl zútulnit oddělení traumatologie a ortopedie ve FN Motol i Olivovu dětskou léčebnu v Říčanech.