CNN Prima NEWS

Pět velkých debat i celonoční volební studio – CNN Prima NEWS představuje nejkomplexnější předvolební vysílání

17. května, 2024

CNN Prima NEWS spustila hlavní část předvolebního vysílání k volbám do Evropského parlamentu. Odvysílá celkem pět velkých debat, včetně exkluzivního duelu předsedů dvou nejsilnějších uskupení – premiéra Petra Fialy za koalici SPOLU a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, kteří svou účast již potvrdili. V den otevření volebních místností přinese CNN Prima NEWS speciální volební servis z Bruselu a 9. června v noci z neděle na pondělí volební studio s analýzou výsledků voleb, které odstartuje ve 20:00 a bude pokračovat živě po celou noc až do speciálního povolebního vydání pořadu NOVÝ DEN.

„Na CNN Prima NEWS se dlouhodobě snažíme přibližovat evropskou politiku svým divákům. Už před dvěma lety jsme začali jako jediná televize v Česku vysílat pravidelně velké debaty europoslanců v rámci série speciálu ČESKÉ ZÁJMY V EVROPĚ přímo z Evropského parlamentu v Bruselu a Štrasburku. Debat před volbami nabídneme divákům hned pět a k tomu kompletní volební servis v televizi i na webu, během kterého divákům prostřednictvím atraktivních analýz výsledků přiblížíme, jaký dopad budou mít volby do Evropského parlamentu na budoucnost Evropy i České republiky,“ říká šéfredaktor zpravodajství a publicistiky CNN Prima NEWS Tomáš Vojáček.

Tematické debaty a profilové rozhovory

Už tento týden startuje v pořadu 360° série profilových rozhovorů s lídry politických stran, hnutí a koalic, které mají po zprůměrování relevantních předvolebních průzkumů šanci na zisk křesel nebo státní příspěvek definovaný odhadovaným ziskem minimálně 1,5 % hlasů. Od 16. 5. se tak představí celkem jedenáct subjektů.

ANO, SPOLU, Piráti, STAN, SPD a Trikolora, STAČILO!, Přísaha a Motoristé sobě, SOCDEM, Svobodní, PRO, Zelení

Dále pořad 360° přináší dvě tematické debaty zaměřené na aktuálně nejdiskutovanější výzvy, které čekají Evropský parlament v novém složení.

14. 5. – Bezpečnost a 21. 5. – Ekonomika

20:30 – STAČILO!, Přísaha a Motoristé sobě, SOCDEM, Svobodní

21:30 – ANO, SPOLU, STAN, Piráti, SPD a Trikolora

Debata lídrů kandidátek

CNN Prima NEWS přinesla jako první televize v Česku už letos v dubnu velkou předvolební debatu s lídry stran, hnutí a koalic přímo z Evropského parlamentu v Bruselu. Naváže na to další velká debata ze studia CNN Prima NEWS, ve které se představí dohromady devět nejsilnějších subjektů podle relevantních předvolebních průzkumů.

29. 5. – 20:30: STAČILO!, Přísaha a Motoristé sobě, SOCDEM, Svobodní

29. 5. – 21:30: ANO, SPOLU, STAN, Piráti, SPD a Trikolora

Debata je rozdělena na dvě části, aby v jedné dostali prostor lídři stran s výraznějším zastoupením, které mají své zástupce v Poslanecké sněmovně, ve druhé části pak strany, které v Poslanecké sněmovně zastoupení nemají, jejich preference ale po zprůměrování relevantních předvolebních průzkumů vykazují trend pohybující se těsně nad nebo těsně pod hranicí potřebné k zisku křesel v Evropském parlamentu.

Debaty předsedů a duel Petr Fiala a Andrej Babiš

Vedle samotných kandidátů dá CNN Prima NEWS prostor také předsedům stran, hnutí a koalic, které zastupují. Hned ve dvou superdebatách s diváky ve studiu se jich bude moderátorské duo Terezie Tománková a Petr Suchoň ptát na to, jak by řešili aktuálně největší výzvy pro Evropskou unii. V exkluzivním duelu se tak střetnou předseda vlády za SPOLU Petr Fiala a lídr nejsilnějšího opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

4. 6. – 20:30: STAN, Piráti, SPD a Trikolora, STAČILO!, Přísaha a Motoristé sobě

5. 6. – 20:30: ANO, SPOLU

Rozdělení do dvou debat je určeno na základě preferencí, které reflektují zastoupení názorů ve společnosti. Zastoupeny jsou strany, hnutí a koalice, které se po započítání možné odchylky po zprůměrování relevantních předvolebních průzkumů pohybují okolo hranice 5 %, nutné pro zisk křesel.

Komplexní volební servis a analýza výsledků z České republiky a celé Evropy

CNN Prima NEWS chystá tradičně velmi nabitý volební servis – a to během celého volebního víkendu. V pátek 7. 6. se ve speciálním vysílání s Terezií Tománkovou ze studia v Evropském parlamentu v Bruselu diváci dozví vše, co potřebují vědět předtím, než vyrazí k volbám, nabídneme i pohled do zákulisí sídla Evropského parlamentu, unikátní reportáže, živé vstupy, rozhovory s europoslanci i experty. Hosty budou autoři podcastu Bruselský diktát Ondřej Houska a moderátor CNN Prima NEWS Michal Půr a dlouholetí europoslanci, kteří neobhajují svůj mandát – Jiří Pospíšil a místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charazová. Od 10:00 dopoledne nabídne moderátor Petr Převrátil ve speciálním vysílání možnost lídrům nejsilnějších kandidátek oslovit naposledy voliče těsně před otevřením volebních místností. Víkendové speciální vysílání vyvrcholí nedělním celonočním volebním studiem s moderátory Terezií Tománkovou, Petrem Suchoněm, Petrem Převrátilem, Kristýnou Malou a řadou hostů z řad politiků i expertů, kteří budou analyzovat výsledky voleb a vysvětlí jejich dopad na naše životy i na budoucnost Česka a Evropy. Evropská volební noc startuje v neděli 9. června ve 20:00 a pokračuje celou noc až do ranních 5:55, kdy naváže pondělní speciální povolební NOVÝ DEN.

Volby do EP na CNNPrima.cz – volební kalkulačka a hlasování

Komplexní předvolební servis nabídne i web CNNPrima.cz. Vedle pokrytí všech aktuálních událostí na něm uživatelé najdou tradičně výběr nejzásadnějších okamžiků všech velkých debat, online reportáž během volebního víkendu nebo volební kalkulačku.

Volby do Evropského parlamentu jsou pro voliče často vzdálenější než ty domácí. Témata i kandidátky mohou být hůře čitelné, a rozhodování proto o to obtížnější. Přitom je jejich význam pro Česko i Evropu zásadní. Vedle obsáhlého zpravodajského servisu tedy nabídneme volební kalkulačku a také hlasování, ve kterém budou moci uživatelé vyjádřit své postoje k zásadním tématům spojených s Evropskou unií, jako je přijetí eura, Green Deal, migrační pakt a další,“ říká ředitel online zpravodajství a zástupce ředitele zpravodajství a publicistikyCNN Prima NEWS Tomáš Večeřa.

Všechny speciály a předvolební debaty mohou diváci kromě televize sledovat živě či ze záznamu právě i na webu CNNPrima.cz