POHO pavilon

V Karviné vyrostlo netradiční odpočívadlo: Čtyřmetrový zvon pokřtil oblíbený herec a místní rodák Štěpán Kozub

16. listopadu, 2023

Skupina Prima se pod hlavičkou komunitního projektu Prima SVĚT podílela na výstavbě nového odpočívadla. Netradiční modulární POHO Pavilon se nachází poblíž areálu Lodičky dokořán v parku B. Němcové v Karviné a je dalším ze společných projektů skupiny Prima a regionální rozvojové agentury MSID. Přes čtyři metry vysoké odpočívadlo, v němž návštěvníci najdou zázemí a prostor pro relaxaci, je součástí komplexní proměny pohornické krajiny a aktivit programu POHO 2030. Na jeho slavnostním křtu nechyběl ani herec, komik a jeden z porotců show Česko Slovensko má talent Štěpán Kozub.

Elegantní forma zvonu je inspirována kulturním dědictvím industriální pohornické krajiny. Svým ztvárněním připomíná šikmý komín, který má poukázat na nestabilitu, a především křehkost této krajiny. Spodní část je spojena se zemí, zužuje se směrem nahoru tak, aby vytvářela komínový efekt. Prostor uvnitř je určen pro odpočinek, sdílení okamžiků a má také informativní charakter. Pavilon byl ve své první fázi představen veřejnosti začátkem listopadu, do budoucna jsou plánována další vylepšení, která návštěvníkům nabídnou například postranní informační panely, částečně krytí nebo třeba porost zelení.

Na realizaci se podílel projekt Prima SVĚT

Projekt Prima SVĚT se od svého vzniku v roce 2018 stal klíčovým hráčem ve vytváření a zatraktivňování veřejných prostor pro lokální komunity. Skupina Prima pod jeho taktovkou pravidelně investuje do projektů, které posilují společenské vazby a přinášejí nový život veřejným prostranstvím. „Jsme rádi, že projektem POHO Pavilonu můžeme navázat na předešlou spolupráci se zástupci MSID a poskytnout návštěvníkům nejen netradiční zázemí pro relaxaci uprostřed zeleně poblíž oblíbeného areálu neziskové organizace Lodičky dokořán, ale současně také edukativní přesah v kontextu lokální historie,“ uvádí marketingový ředitel skupiny Prima Aleš Pýcha.

„Myšlenka POHO 2030 je od samého začátku postavena na propojování, sdílení a setkávání lidí, a vůbec všech, kteří se na utváření pohornické krajiny podílí nebo podílet teprve budou. POHO Pavilon je symbol, který má přesně toto zdůraznit. Vlastní stavba je ze dřeva, základna pak z recyklovaného betonu. V použití takto rozdílných materiálů můžeme vnímat naši snahu o propojení tradice a moderních trendů. Jsem rád, že se nám v rámci dlouhodobé spolupráce se skupinou Prima podařilo vytvořit tento designově zajímavý a moderní prostor. Budeme usilovat o to, aby takových prvků v krajině postupně přibývalo,“ dodal člen představenstva regionální rozvojové agentury MSID Petr Birklen.

V rámci projektu Prima SVĚT bylo dokončeno již mnoho realizací. V roce 2018 to bylo Primáčkovo dětské hřiště v Řevnicích a zábavně-naučná stezka Prima ZOOM v barokním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy. V roce 2019 se projekt zaměřil na děti a oddělení v nemocnicích. Díky jeho podpoře tak vznikl nový dětský koutek v Centru popálenin Vinohradské nemocnice a bylo zrekonstruováno oddělení dětské chirurgie a traumatologie Thomayerovy nemocnice.

O rok později vznikla zábavně-naučná stezka Prima ZOOM v Zahrádkách u České Lípy, společně s partnerem TIP SPORT byly zasazeny stromy v lipové aleji v Obříství. V loňském roce se projekt opět zaměřil na podporu zdravotnických zařízení a ve spolupráci s Nadačním fondem Zdeňky Žádníkové pomohl zútulnit oddělení traumatologie a ortopedie ve FN Motol i Olivovu dětskou léčebnu v Říčanech. Prvním společným počinem skupiny Prima a MSID byla naučná stezka v Zámeckém parku v Orlové. V letošním roce byla dokončena naučná stezka v Trhových Svinech.