Prima

Hlavní kanál skupiny Prima je digitálně šířeným plnoformátovým programem, určeným pro všechny diváky, kteří mají rádi původní českou tvorbu a chtějí se pobavit u televize a užít si tu nejlepší zábavu pro celou rodinu. Vysílací schéma tvoří zpravodajství, filmy, původní a zahraniční seriály, dokumentární a zábavné pořady.

Prima je první českou komerční televizí

Stanice Prima TV začala vysílat v roce 1993 v Praze a středních Čechách pod názvem FTV Premiéra, později Premiéra TV. Licenci k celoplošnému vysílání získala v roce 1994 s podmínkou, že část svého vysílacího času musí poskytovat provozovatelům lokálního a regionálního vysílání, podíl regionálního vysílání na Primě se však postupně snižoval. Od 3. ledna 1997 stanice změnila název na Prima televize, její vysílání končí koncem roku 2011. Od 1. ledna 2012 začíná vysílat stanice Prima family, což odkazuje na rodinné pojetí vysílání. V roce 2013 se na přelomu prázdnin Prima family opět vrací k původnímu názvu Prima.

Ocenění

V roce 2014 a v letech 2017–2023 ohodnocuje Super Brand Council značku Prima jako Czech Superbrands.

Prima ročně uvede desítky nových pořadů

Vlastní tvorba televize se v prvních letech točila kolem talkshow a zpravodajských formátů, jako byly například Tókšou Mirky Všetečkové, Rychlá kola, Vaříme s…, Svět 1995, S. O. S, Dotkněte se hvězd, Kinorevue, Zprávy ze společnosti. V roce 1997 se se změnou cílové skupiny na rodinu zintenzivnila vlastní tvorba a přibyly populární pořady – např. Prima jízda, Nikdo není dokonalý, Carusošou, Svět 2000. Sledovanost tehdy vzrostla z 15 % na 20 %. V roce 2004 oslovuje Prima diváky původním českým seriálem „Rodinná pouta“, jenž slaví obrovský úspěch, a v roce 2007 na něj navazují Velmi křehké vztahy. Roky 2005 i 2006 jsou ve znamení celé řady reality show, vznikají např. VyVolení, Chůva v akci, Bar, Trosečník. V roce 2008 televize Prima vešla ve známost vůbec první českou telenovelou Ošklivka Katka. I rok 2009 se nesl v duchu lifestylových pořadů (Nahá jsi krásná, Souboj v těžké váze, Ano, šéfe!, Nepodceňuj blondýnky, Jak se staví dům). V roce 2010 Prima ve spolupráci s TV JOJ přichází s talentovou show Česko Slovensko má talent, Prostřeno! a s novým seriálem Cesty domů. V roce 2012 Prima uvádí svůj tehdy nejdražší seriál, Obchoďák. O rok později přichází poprvé na Primu Leoš Mareš a jeho show QI – Na vše máme odpověď. V roce 2014 začíná Prima vysílat dva úspěšné seriály – Vinaři a Svatby v Benátkách. První díl Vinařů dosáhl rekordní sledovanosti, vidělo jej 1,96 mil. diváků (share 44 %) v CS 15+. Se změnou strategické cílové skupiny na dospělí 15–69 let přišel významný rozkvět vlastních pořadů nejen z oblasti seriálů, ale také „vařících“ (formáty se Zdeňkem Pohlreichem, pořad Karolína, domácí kuchařka) a hobby pořadů (Vychytávky Ládi Hrušky, RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ, Libovky Pepy Libického). Nechybí ale ani populární seriály jako Přístav (2015), Ohnivý kuře (2016), V.I.P. vraždy (2016), Polda (2016), TEMNÝ KRAJ (2017 a 2019), Černé vdovy (2019) a Slunečná (leden 2020). Na podzim roku 2020 začala Prima vysílat nový seriál z lékařského prostředí Sestřičky i nové zábavní pořady Zlatá maska a 7 pádů Honzy Dědka.

Na jaře 2021 byl uveden nový seriál s Vojtou Kotkem v hlavní roli EINSTEIN – Případy nesnesitelného génia, romantický seriál Hvězdy nad hlavou, reality show ze života influencerů LIKE HOUSE a magazín o cyklistice Cyklosalon. Na obrazovky se vrátila zábavná show Inkognito s moderátorem Liborem Boučkem. V roce 2022 Slunečnou vystřídal stejně úspěšný seriál ZOO z prostředí zoologické zahrady a byl také uveden dlouhoběžný seriál Dobré zprávy, který nechal diváky nakouknout pod pokličku přípravy ranního zpravodajského pořadu. Mezi další úspěšné tituly se zařadily osmidílné seriály Duch, Hořký svět a Pálava.

Se spuštěním nové streamovací služby prima+ zintenzivnila Prima natáčení nových seriálů, včetně prémiových titulů uváděných pod hlavičkou prima+ ORIGINALS. Na jaře 2023 tak mohli diváci vidět detektivně laděné seriály Půlnoční zpověď, Půlnoční oběť, Zákony vlka a Pod hladinou či komediální seriál Agrometal. Úspěšnou reality se stala přestavba chat a chalup v pořadu Chalupy snů.

Hlavní kanál Prima je partnerem mnoha kulturních i charitativních akcí. Od roku 2014 spolupracuje Prima s festivalem České hrady.CZ, mediálně podporuje divadlo Studio DVA, divadlo Kalich, Divadlo Broadway a Divadlo pod Palmovkou. Je mediálním partnerem několika hudebních projektů (Chinaski, Jelen a Slza) i cyklistického seriálu horských kol Prima CUP.

Pod hlavičkou hlavního kanálu Prima pořádá sesterská agentura SOLOOTIONS festival Prima FEST v Šiklově mlýně na Vysočině, běh pro celou rodinu Prima RUN v Praze či veletrh čisté mobility e-SALON v pražských Letňanech.