Druhý život šampionů

Nový projekt CNN Prima NEWS přibližuje osudy hokejových hrdinů, kteří se dostali do tíživé životní situace

9. dubna, 2024

Česko již brzy ovládne hokejové nadšení – 10. května začíná v Praze a Ostravě mistrovství světa. Zpravodajská multiplatforma CNN Prima NEWS u toho nemůže chybět a divákům i hokejovým fanouškům přinese nejen zpravodajský servis a hokejové výsledky, ale ještě něco navíc. Ve spolupráci s Nadačním fondem Ivana Hlinky startuje už dnes, 9. dubna, unikátní osmidílný seriál Druhý život šampionů na webu CNNPrima.cz. Ten mapuje nelehké osudy bývalých hokejových hráčů, kterým skupina Prima v rámci projektu Prima SVĚT věnuje finanční dar ve výši 40 000 Kč a jednotlivým osobnostem navíc také roční předplatné na videoplatformu prima+.

Nový online projekt jedinečným způsobem popisuje osudy bývalých hokejistů, kteří se dostali do náročné a složité životní situace. Někteří z nich jsou dávnými českými reprezentanty, jiní se opěvovanými hrdiny ani nestihli stát, protože je zasáhla krutá rána osudu. A právě tyto osobnosti dlouhodobě podporuje Nadační fond Ivana Hlinky, který zaštiťuje Liběna Hlinková, vdova po legendárním trenérovi, jenž dovedl českou reprezentaci k olympijskému zlatu.

„Těší mě, že se CNN Prima NEWS rozhodla přidat ke snaze pomáhat bývalým hráčům, kteří si podobné přilepšení a zviditelnění rozhodně zaslouží. Spousta z nich se v životě musí potýkat se skutečně náročnými překážkami,“ přibližuje Liběna Hlinková, která je ve zmíněném Nadačním fondu předsedkyní správní rady.

„Vážíme si úsilí paní Hlinkové pomáhat osobnostem, které se ocitly v nouzi, proto jsme se rozhodli přispět Nadačnímu fondu i my částkou 40 000 Kč v rámci projektu Prima SVĚT. Česko je odjakživa hokejová země. Můžeme přát úspěch různým klubům, jakmile je to ale potřeba, zdejší hokejová komunita se dokáže semknout a pomoci dobré věci,“ vysvětluje ředitel online zpravodajství skupiny Prima Tomáš Večeřa, kterého doplňuje autor projektu redaktor Lukáš Hron: „Náš seriál seznamuje veřejnost s příběhy hokejových borců, které život donutil bojovat jinde než v obvyklých kulisách zimních stadionů. Ať už se perou se zdravotními problémy, s následky úrazu nebo s osamělostí, jedno je jim společné: mají ze svých kariér zažité, že se nepřízni osudu jen tak nepoddají.“

Podpořit dobrou věc mohou i diváci a čtenáři CNN Prima NEWS prostřednictvím odkazu na web Nadačního fondu Ivana Hlinky a přispět vybraným hokejovým osobnostem skrze transparentní účet.

CNNPrima.cz přinese každý týden až do zahájení mistrovství světa dva příběhy bývalých hráčů. Podívejte se na několik příběhů, které hokejovým fanouškům připomeneme.

Vladimír Nadrchal (85 let) je jeden z prvních českých gólmanů, kteří při hře nosili masku. Byl vyhlášen nejlepším brankářem MS 1958, je stříbrný z OH 1968 a bronzový z OH 1964. Dnes je odkázán na invalidní vozík, a jelikož nepobývá v bezbariérovém prostředí, žije v osamění „domácího vězení“.

Dominik Skořepa (26 let) býval nadějný hokejista Mladé Boleslavi a reprezentant do 16 let. Osud mu zasáhl do cesty, když cestoval s otcem na trénink a jejich auto se střetlo s kamionem. Dominik má doživotní následky, ochrnul a strávil dlouhé měsíce v nemocnicích i rehabilitačních centrech. Byl na vozíku. Nyní však zázračně chodí o holi. Jak se mu to podařilo?

Rudolf Potsch (86 let) býval jedním z nejlepších obránců české historie. Má bronz z OH 1964 a stříbro z MS 1961, 1965 a 1966. Je devítinásobným mistrem republiky, legendárním tvrďákem známým svými bodyčeky. Jako trenér vychoval Dopitu i Hlinku. Nedávno mu selhaly ledviny, ztratil vědomí a po následném nekontrolovaném pádu zůstává upoután na vozík. Žije ve 2. patře panelového domu a venkovní svět může pozorovat jen z okna.

Sebastian Weitz (19 let) je dalším zástupcem mladého nadějného hokejisty. Kariéru odstartoval v pražské Slavii, byl v reprezentaci do 16 let. V patnácti letech mu však diagnostikovali leukémii a on podstoupil transplantaci kostní dřeně. Zdá se, že se z nejhoršího oklepal, ale i nadále má v životě značná omezení a přemáhá ho obrovská únava.

Tomáš Zelenka (48 let) je známý jako bývalý hráč Litvínova a Třebíče. V roce 2001 ochrnul na spodní polovinu těla po úrazu z hokejového zápasu. Ačkoli zůstal upoután na invalidní vozík, stal se z něj trenér reprezentačního mužstva ve sledge hokeji. Unikátní seriál Druhý život šampionů sledujte na webu CNNPrima.cz od úterý 9. dubna.